Қазақстанда жойылып бара жатқан мамадықтардың орнына жаңа мамадықтарды оқыту енгізілуде.

30.03.2021

Қазір Қазақстан Республикасы Еңбек министрлігі мен Білім және ғылым министрлігінің мамандары тау-кен металлургия, мұнай-газ және ІТ салалары бойынша жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлеуде. Жаңа мамандықтар мен құзыреттіліктердің атласы елдің университеттері мен колледждеріне енуі керек

Негізгі салалар үшін (мұнай-газ өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік және логистика, машина жасау, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, энергетика, туризм, құрылыс, тау-кен металлургия өнеркәсібі) олар алдағы 5-10 жылдағы мамандықтардың өзгеруін болжап, 239 жаңа, 95 түрлендіруші және 129 жойылу қаупі бар кәсіптер.

Астана политехникалық колледжі «киберқауіпсіздік», «Семей» колледжі - «оператор VR AR MR» бағыты бойынша бағдарлама әзірлеп жатыр, Атырау мұнай және газ университеті студенттерге келесі бағыттар бойынша білім беруге дайындалып жатыр: мұнай-газ саласының жаңа жағдайындағы басқару »; «Ақылды мұнай кен орны, үлкен мәліметтер және жасанды интеллект»; «Мұнай-газ саласындағы жаңа материалдар технологиялары»; «Мұнай-газ саласындағы жабдықты қашықтықтан басқару»; «Техникалық қызмет көрсету мен жөндеудегі болашақ технологиясы».

Жаңа білім беру бағдарламалары оқыту жүйесін еңбек нарығының нақты сұранысына сай өзгерте алады және қысқа мерзімде сапалы кәсіби кадрлар даярлауға мүмкіндік береді, деп атап өтті министрлік.