Кәсіптік-техникалық білім беру: КТУ-дан жоғары колледждерге дейін

12.04.2021

2 қазанда Қазақстан Республикасындағы техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіне 80 жыл толады. Бұл тек бейінді педагогикалық қоғамдастық үшін ғана емес, мыңдаған жұмысшылар мен қызметшілер — кәсіптік-техникалық училищелер, техникумдар мен колледждер түлектері үшін де айтулы күн.

Еңбек резервтері — майданға!

Екінші дүниежүзілік соғысқа дейін кеңес қоғамының жаһандық милитаризациясы басталды: азаматтар ГТО нормаларын тапсырды, атуды үйренді, саппен жүрді, парашютпен секірді. Мемлекет ықтимал жауды жеңу үшін тек сарбаздар ғана емес, сонымен бірге армияны барлық қажеттіліктермен қамтамасыз ете алатындар — білікті жұмысшылар қажет екенін түсінді.

Кәсіптік-техникалық білім беру жүйесінің туған күні 1940 жылы 2 қазанда, КСРО Жоғарғы Кеңесі Президиумының "КСРО Мемлекеттік еңбек резервтері туралы"Жарлығы қабылданған кезде болды. Жарлықта оқу орындарының екі түрі анықталды: жаппай жұмысшы мамандықтарын дайындау үшін 6 айлық оқу мерзімі бар фабрика-зауыт мектептері; екі жылдық оқу мерзімі бар білікті жұмысшыларды даярлау үшін қолөнер және теміржол мектептері. Оларға қабылдау шақыру (жұмылдыру) арқылы және жастарды ерікті түрде қабылдау тәртібімен жүргізілді. Мұндай мектептерде оқу идеологиялық тұрғыдан беделді болды. Бұдан басқа, мемлекет жұмысшы мамандықтарының пайдасына адамдардың таңдауын барынша қолдады және оқушыларды толық қамтамасыз етуге алды — оларға тұрғын үй, жеңілдікпен жол жүру, нысанды киім (күнделікті кию үшін де, жұмыс үшін де), тегін немесе жеңілдікті тамақ берілді. Оқу озаттары бейінді жоғары оқу орындарына түсу үшін жеңілдіктер алды.

Осылайша, Кеңес Одағы халық шаруашылығын жас жұмысшылар кадрларымен жүйелі түрде қамтамасыз етуге мүмкіндік алды. Мемлекеттік еңбек резервтері идеясы Ұлы Отан соғысы жылдарында сынақтан абыроймен өтті. Адамдар өз күштерін жаумен күресуге бағыттады. Мектептер мен еңбек резервтерінің мектептерінде бұл мораль армия үшін арнайы тапсырыстарды орындауда ғана емес, сонымен бірге бос уақытын майданның қажеттіліктері үшін пайдалануда да көрініс тапты.

Сонымен, Ұлы Отан соғысы жылдарында кәсіптік-техникалық білім беретін оқу орындары 2,5 миллионға жуық жас білікті жұмысшыларды дайындады. Үлкен жұмыспен қамтылғанына қарамастан, балалардың қоғамдық қоржынына жұмыс істеуге әлі де күш-жігері жеткілікті болды. Ол кезде елдегі барлық адамдар жеке жинақтарын Жеңіс қорына берген. Бұл күні еңбек резервінен комсомол мүшелері де аямады. Олар сенбіліктер мен жексенбілерде жиі жұмыс істеді, ал сабақтан тыс жұмыстар кезінде олар қару-жарақтың аттары мен эмблемалары алынып тасталатын, пальто ілмектері мен формалық картуздардың төсеніштерінде көрінетін қорқынышты ұрыс машиналарын жасауды армандады. Нәтижесінде Комсомол ақшасына майдан танктер, бронепоездар, торпедалық қайықтар, ұшақтар, артиллерия алды…

Қалпына келтіру және жаңа реформалар жылдары

Соғыстан кейін Еңбек резервтері кем емес ерлік жасады. Соғыс күйреген экономиканы қалпына келтіру олардың иығына түсті. Қалпына келтіру жұмыстары мен жаңа өнеркәсіптік құрылыстың кең ауқымы көптеген жұмыс қолдарын қажет етті. Миллиондаған демобилизацияланған жауынгерлер мен оралмандар өнеркәсіпке, құрылысқа, көлікке құйылды. Төртінші және бесінші бесжылдықтар ІШІНДЕ МЕМЛЕКЕТТІК Еңбек резервтері жүйесі үш миллионнан астам жас жұмысшыларды дайындады. Халық шаруашылығы үшін білікті жұмысшыларды даярлауда қол жеткізген табыстары үшін көптеген кәсіптік училищелер "Еңбек Қызыл Ту", "Құрмет Белгісі" ордендерімен және басқа да наградалармен марапатталды. Бұдан басқа, жоғары білікті жұмысшыларды дайындағаны, оқу-тәрбие жұмысы, эстетикалық, дене тәрбиесі, ғылыми зерттеулері үшін КСРО-ның кәсіптік-техникалық білім беру жөніндегі Мемлекеттік комитетіне 1980 жылғы сәуірде "Алтын Меркурий"халықаралық сыйлығы берілді.

1959 жылы бір кездері мемлекеттік еңбек резервтері жүйесіне кірген барлық оқу орындары кәсіптік-техникалық училищелер болып қайта құрылды. ПТУ-ға деген көзқарас уақыт өте келе өзгерді, 1970 жылдары құрылған жоғары білімге табыну аясында олар жалқау үшін оқу орындары ретінде қарастырыла бастады.

1987 жылы КОКП ОК мен КСРО Министрлер Кеңесінің қаулысымен кәсіби-техникалық жүйе өндірістік білім берудің дербес саласы ретінде жойылды. Барлық мектептер білім министрлігінің құрамына кірді. Жүйе өзінің тәуелсіздігін ғана емес, маңыздылығын да жоғалтты, өйткені бұл жүйелердің міндеттері әртүрлі: жалпы білім білім береді, ал кәсіптік білім – өндіріс дағдылары мен дағдылары, яғни жұмыс істеуге үйретеді.

Оң өзгерістер уақыты

Бүгінгі таңда Қазақстанда 466,4 мың студент контингенті бар 787 техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орны бар. Оның 456-сы мемлекеттік, 331-і жеке меншік. Жастардың басым бөлігі 9-сынып негізінде білім алады. ҚР Білім және ғылым министрлігінің деректері бойынша 2019-2020 оқу жылында еңбек нарығында сұранысқа ие болған мамандықтарды 140 мыңнан астам ұлдар мен қыздар алды, олардың 72 пайызы тұрақты жұмыс орындарын алды.

2017 жылдан бастап "Баршаға арналған тегін техникалық және кәсіптік білім беру" жобасы іске асырылуда.

жастар алғашқы жұмыс мамандығын тегін алады. Бұл шара, мысалы, NEET санатындағы жастардың үлесін 2016 жылғы 9,5 пайыздан 7 пайызға дейін (2019 ж.) төмендетуге ықпал етті.

Ссылка: https://kyzylorda-news.kz/ru/obshestvo/proftehobrazovanie-ot-ptw-do-vysshih-kolledzhej-81953/