Аймағамбетов түлектерге: оқудың арзандығы, емтихан тапсыру мүмкіндігі сізге пара бермеуі тиіс

28.05.2021

БҒМ басшысы білім алудың ескі формуласы бір рет және өмір бойы жұмыс істемейтінін атап өтті.

Білім және ғылым министрі Асхат Аймағамбетов Facebook-те 2021 жылғы мектеп түлектеріне арналған пост жариялады және оларға бірнеше кеңестер берді.

"Қазір сіз қай университетті таңдау керектігін білгіңіз келеді. Бұл өте маңызды мәселе. Енді әрбір жоғары оқу орны мемлекеттік емес, өз дипломдарын беретінін білуіңіз керек. Яғни, егер сіз әлсіз университеттің дипломын алсаңыз, онда бұл диплом жұмыс берушілер үшін жарамсыз болуы мүмкін. Келесі жылдан бастап дипломның болуы жеткіліксіз болады, нақты білім мен дағдылардың болуын дәлелдеу қажет болады. Тіпті оны сертификатпен растаңыз. Оқудың арзандығы, сабаққа қатыспау мүмкіндігі, емтихан тапсырмау мүмкіндігі сізге пара бермеуі керек. Бұл алдау. Бұл уақытты, ақшаны нөлдік нәтижемен жоғалту", - деп жазды БҒМ басшысы.

Ол университетті таңдау кезінде бірнеше факторларды ескеру қажет екенін атап өтті.

"Түсінікті болыңыз. Университеттің беделіне, жұмыс берушілердің пікіріне, халықаралық аккредиттеудің болуына, тарихқа қараңыз. Көбірек айтайын: білім алудың ескі формуласы бір рет және өмір бойы жұмыс істемейді. Табысты болу үшін енді өмір бойы оқыту талап етіледі", – деп атап өтті Асхат Аймағамбетов.

Ол сондай-ақ мықты түлектерден педагог мамандығын таңдауды сұрады.

"Білім сапасы, демек, еліміздің болашағы да жоғары оқу орындарынан қандай мұғалімдер даярланатынына байланысты. Бұл лайықты және өте құрметті мамандық. Бұл кәсіптің мәртебесін арттыру үшін Президенттің тапсырмасы бойынша мұғалімдердің жалақысын белсенді түрде арттырамыз, есеп беруді алып тастаймыз, болашақ мұғалімдердің стипендиясын ең жоғары деңгейге көтердік және одан әрі жақсы жағдай жасаймыз", – деп толықтырды Білім министрі.

Ол түлектерді өз күштері мен армандарына сенуге, қателесуден қорықпауға, басқалар сияқты болудан ұялмауға, үлкен ойлауға тырысуға шақырды.

Ссылка: https://informburo.kz/novosti/ajmagambetov-vypusknikam-deshevizna-obucheniya-vozmozhnost-ne-sdavat-ekzameny-ne-dolzhny-vas-podkupit