Әлібек Табулденов: Педкадрларды сапалы дайындау-білім беру жүйесінің іргетасы

06.09.2021

Қостанай.ҚазАқпарат-Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың жаңа Жолдауы қыркүйек айында, яғни оқу жылының басында жарияланды. Осыған байланысты, барлық білім беру жүйесінің іргетасы ретінде педагог кадрларды даярлау сапасын арттыру жөніндегі тапсырмалар өте маңызды болып табылады. А. Байтұрсынов атындағы Қостанай өңірлік университетінің экономика және құқық Институтының директоры Әлібек Табулденов осылай деп есептейді, деп хабарлайды "ҚазАқпарат"ХАА тілшісі. Сарапшы тақырыбы бойынша жаңалықтар: кез келген санақтың негізгі сәті – верификация және өзекті деректер кәсіпкерлік пен бизнес негіздерін отбасылық жанжал шығарған 158 қостанайлық мектепте оқып жатыр ер адамды Алматыда полицейлер ұстады Қазақстанда құқық қорғау саласында түбегейлі өзгерістер болып жатыр – сарапшы "біз бәріміз куәміз – бұл жұмыс жүйелі негізде жүргізілуде. 2019 жылы "Педагог мәртебесі туралы" заң қабылданды, білім беру жүйесі қызметкерлерінің жалақысы 25% - ға өсті, ал 2021 жылдың қыркүйегінен бастап университеттер ПОҚ-ның жалақысы қайта қаралды. Облыстың білім беру саласында барлығы 20 мыңнан астам педагог қызметкер еңбек етеді. Президенттің тапсырмасы бойынша 4 жылда педагогтардың жалақысы 100% - ға өсуі тиіс, соңғы екі жылда педагогтардың жалақысы 50% - ға өсті. 2022 жылғы қаңтарда да 25% - ға өсу күтілуде, нәтижесінде облыс педагогтерінің орташа жалақысы 250-ден 290 мың теңгеге дейін артады. Бұл шаралар педагогтарды қолдауға және мұғалім мамандығының беделін дамытуға бағытталған, - деп атап өтті А.Табулденов. Мемлекет басшысы білім беру сапасын арттыру, оның ішінде оқу бағдарламаларын жаңа заманауи ахуалдарға бейімдеу есебінен арттыру қажеттігіне назар аударды. "Қазіргі уақытта КРУ им. Байтұрсынов Білім беру бағдарламаларын үздіксіз жетілдіруге көп көңіл бөледі. 2021 жылдан бастап өзіндік үлгідегі дипломдарды енгізу университеттің кадрларды даярлау сапасы үшін жауапкершілігін арттырады. Жаһандық трендтерге сүйене отырып, КРУ им. А. Байтұрсыновтың жетекшілігімен біз студенттерге орталықтандырылған, практикаға бағдарланған, жұмысқа орналасуға кепілдік беретін оқытуды қалыптастырамыз. Барлық деңгейдегі білім беру бағдарламалары өзектендірілген және кәсіби стандарттарға сәйкес келеді, жұмыс берушілермен және шетелдік әріптестермен тығыз өзара іс - қимыл жасай отырып, жаңа кәсіптер атласын ескере отырып түзетіледі", - деп қосты ол. Президент негізгі міндеттердің бірі - терең цифрландыру, цифрлық технологиялар трансферті, отандық АТ-секторын дамыту және күшейту қажеттігін атап өтті. IT-саласында мамандар даярлау мәселесіне ерекше назар аударылды, олардың қажеттілігі соңғы жылдары өзекті болды. "Білім беру жүйесі үшін бұл Қашықтықтан оқытуға жаппай көшуге байланысты ерекше өзектілікке ие. Қасым-Жомарт Тоқаев талантты жастарды қолдау туралы бірнеше рет айтқан болатын. Бір жағынан, бұл, әсіресе кең ауқымды экономикалық және саяси реформалар жағдайындағы ең осал әлеуметтік топ. Екінші жағынан, жастар – болашағы зор әлеуетке ие халықтың неғұрлым белсенді бөлігі. Шын мәнінде, бұл қазіргі және болашақтағы адами капиталдың сапасын анықтайтын және мемлекет тарапынан әлеуметтік қорғауға мұқтаж елдің басты стратегиялық ресурсы", - деп есептейді Әлібек Табулденов. Оның айтуынша, Қостанай облысының жастары 34 колледжде сұранысқа ие сапалы кәсіби білім алуға мүмкіндік алады. Өткен оқу жылында онда 22 мыңнан астам адам оқыды. 73% немесе 16 мыңға жуық оқушы тегін білім алды. "Ағымдағы жылы "Нұр Отан" сайлауалды бағдарламасы аясында жергілікті бюджет есебінен мемлекеттік тапсырыс көлемі 454 орынға ұлғайтылып, 5,5 мың (5652) орынға жетті. Алғаш рет мемлекеттік тапсырысты орналастыру бойынша конкурс ақпараттық жүйемен талапкерлерді орташа балл бойынша автоматтандырылған бөлу арқылы өткізіледі, бұл да сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жояды. Тұтастай алғанда, техникалық және кәсіптік білім беру саласы – мемлекеттің экономикалық дамуының маңызды сегменті. Сондықтан ол ұтқыр, икемді, еңбек нарығының қажеттіліктеріне мұқият ден қоюға, оқу бағдарламаларын бейімдеуге тиіс. "Жас маман"жобасы дәл осыған бағытталған. Екі жыл ішінде облыстың 10 колледжіне жоғары технологиялық заманауи жабдықтарды сатып алу үшін республикалық бюджеттен 2,8 млрд.теңге, облыстық бюджеттен 247 млн. теңге бөлінді. Осы жабдықты тиімді пайдалану үшін ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен бастап облыста "Серік алаңы"жобасы енгізілуде. Ол өзара тиімді әлеуметтік серіктестікті, желілік өзара оқыту жүйесін құруға мүмкіндік береді", - деді Әлібек Табулденов. Экономика институты директорының айтуынша, ғылым экономика саласында да, саясат пен әлеуметтік салада да ілгерілеудің қозғаушы күші болып табылады. Осыған байланысты жоғары оқу орны ғылымының алдында жаңа міндеттер айқындалды. "Сондықтан, әлемдік үрдістерге сәйкес, оларға арналған Қырғызстанның ғылыми және халықаралық қызметі. А. Байтұрсынов "зерттеулер мен инновациялар"атты бір стратегиялық бағытқа біріктірілген. Президент Жолдауы университеттің барлық кадрлық әлеуетін одан әрі дамыту үшін қосымша серпін береді және жаңа мақсатты бағыттарды анықтайды. Университет ұжымы жоғары білім беру жүйесінде қойылған міндеттерді орындау үшін бар күшін салуға дайын", - деп қорытындылады А.Табулденов.

Ссылка:  inform.kz https://www.inform.kz/ru/alibek-tabuldenov-kachestvennaya-podgotovka-pedkadrov-fundament-sistemy-obrazovaniya_a3832431