Неліктен балалармен жұмыс істеуді алғаш бастаған педагогтар тексеруден өтуі керек, деп түсіндірді Асхат Аймағамбетов

16.02.2022

"Бұрын мен конкурстық рәсімдер арқылы педагогтерді жұмысқа қабылдаудың жаңа жүйесі туралы пост жариялайтынмын. Педагогикалық қызметке алғаш кіріскендер үшін біліктілік тестілеуінен міндетті өту рәсімін енгізу тармақтардың бірі болды. Мұнымен тоқтап қалмаймын толығырақ. 2021 жылы біз алғаш рет педагогикалық дайындық бағытында білім алған 32 мыңнан астам түлекті сынақтан өткіздік. Тестілеу пилоттық режимде жүргізілді. Бірақ енді осы жылдан бастап жаңа Ережелер қабылданғаннан кейін түлектерге мектепке жұмысқа орналасу үшін жоғары педагогикалық білім туралы дипломнан басқа, біліктілік тестілеуінен өту арқылы "Педагог" біліктілігін қосымша алу қажет болады. Бұл қалай жұмыс істейді? Барлығы өте қарапайым. Мысалы, төрт жыл математика пәнінің мұғалімі болған студент енді мектепке жұмысқа орналасу үшін ұлттық біліктілік тестін тапсыруы керек, ол мектептің математика бағдарламасы мен математиканы оқыту әдістемесін қамтитын сұрақтардан тұрады. Барлық төрт курс ЖОО-да оқып, қажетті білім алған студенттер үшін тест тапсыру еш қиындық тудырмайтыны анық. Ал білімі немесе құзыреттілігі бірқатар себептер бойынша біздің балаларымызды оқыту үшін жеткілікті болып табылмайтын түлектер білім беру ұйымдарына жіберілмейді. Сапасы маңыздырақ саны. Біз жеткілікті дәрежеде даярланбаған түлектерді балалармен жұмыс істеуге тартпауымыз керек. Енді 2021 жылдың қорытындысы бойынша ұшқыштың нәтижелері туралы. Болашақ мұғалімдердің алғашқы тестілеуі көптеген университеттер үшін үлкен стресс және сынақ болды. Айта кету керек, бастапқы белгіленген шекті деңгейдің айтарлықтай төмендеуін ескере отырып, түлектердің тек 46% - ы, яғни 32 мың түлектің 15 мыңға жуығы қажетті балл жинай алды. Мәлімет үшін: жыл сайын білім беру ұйымдарына 12-14 мың педагог жұмысқа орналасады. Яғни, бұл шара педагогикалық кадрлардың тапшылығына алып келмейді. Бұдан басқа, мұндай нәтиже Министрліктің ЖОО-ларды лицензиядан айыру, бейіндеу, білім беру бағдарламаларын жаңарту және басқа да бастамалар бойынша қабылдаған шараларының қажеттілігі мен негізділігін айқын көрсетті. Естеріңізге сала кетейін, бұған дейін еліміздің 86 жоғары оқу орны педагогтарды даярлаған болатын. Министрлік жүргізген жұмыс қорытындысы бойынша біз 30-дан астам ЖОО-ны педагогика бойынша лицензиядан айырдық. Айтпақшы, біз лицензиядан айырылған жоғары оқу орындарының түлектері тестілеу кезінде ең төмен нәтижелер көрсетті. Бірақ, тіпті 50-ден астам ЖОО-лар әлі де лицензияларға ие және педагогтарды даярлауды жалғастыруда, және олардың кейбіреулерінің нәтижелері оқыту сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтіндігінде. Осыған байланысты біз елде кадрлар даярлау сапасын жақсарту үшін қажетті шараларды одан әрі қабылдайтын боламыз. Әсіресе-педагогикалық. Енді айқын тренд байқалып, педагог мамандығы мектеп түлектері үшін тартымды бола бастаған кезде, бізге болашақ мұғалімдерді даярлаудың жоғары сапасын қамтамасыз ету өте маңызды. Егер бұрын біз жетіспеушілікке тап болсақ және орташа балл 55-60 деңгейінде болса, қазір оқуға түсушілердің орташа балы айтарлықтай өсіп, 96 баллды құрады, оқуға түсушілердің үздік оқушылары мен "Алтын белгі" иегерлерінің саны да екі есеге артты. Бұл педагогикалық бағытқа түсу үшін ҰБТ-ның ең жоғары шекті балын белгілегенімізге қарамастан. Осылайша, Президент Қ.К. Тоқаевтың қолдауының және мемлекет қабылдаған кешенді шаралардың арқасында бұл мамандыққа деген қызығушылық айтарлықтай артты. Айтпақшы, жалақының өсуінен басқа, Президенттің тапсырмасы аясында 2022 жылдың қаңтарынан бастап ол тағы 25% - ға артты. Кейбір түлектер, атап айтқанда, оқу бағдарламасын тиісті деңгейде игермеген және алған дипломдарының негізінде ғана жұмысқа орналасуға ниет білдіргендер, енгізілген рәсім сізге ұнамайды. Кейбір университеттер бұл шешімді ұнатпайды, өйткені бұл шара олардың жұмысының деңгейі мен сапасын айқын көрсетті. Бірақ біз жоғары оқу орындарының білім беру қызметтерінің сапасын жақсарту үшін де, жұмыс істеу үшін де жұмысты жалғастырамыз. Сонымен қатар, бұл шара студенттердің диплом үшін емес, шынымен сапалы білім алуға деген ынтасын оятады деп сенемін. Ал ЖОО-лар бұл сапаны қамтамасыз етуге мәжбүр болады. Басқа да берілген жоқ. Егер ұшақ ұшқыштары немесе аудиторлар мен адвокаттар жұмысқа қабылдау үшін маңызды емтихандарды тапсырса, балалармен жұмыс істей бастаған мұғалімдер тексеруден өтуі керек пе? Менің ойымша, жауап айқын", - деп жазды министр.

Ссылка:  inform.kz https://www.inform.kz/ru/pochemu-dolzhny-prohodit-proverku-pedagogi-vpervye-nachinayuschie-rabotat-s-det-mi-ob-yasnil-ashat-aymagambetov_a3900242